Victorie importantă pentru stejari! România a bătut Chile cu 30-23. A fost primul test pentru naţionala de rugby

Victorie importantă pentru stejari! România a bătut Chile cu 30-23. A fost primul test pentru naţionala de rugby. Naţionala de rugby a României a învins, sâmbătă, selecţionata statului Chile, scor 30-23, în primul meci test din noiembrie.

Partida a avut loc pe stadionul Arcul de Triumf. La pauză, scorul a fost 20-5. Victoria a fost obţinută, deşi de la ştejari au absentat Ser și Melinte, accidentați la antrenamente.

Victorie importantă pentru stejari!

România a început foarte bine și a condus cu 17-0 în duelul cu Chile. Apoi, oaspeții au izbutit un eseu, însă la pauză avantajul a fost clar de partea echipei noastre: 20-5. Chile a ajuns la doar „trei lungimi” de România, după un eseu și o transformare, iar finalul a fost pe muchie de cuțit.

Până la urmă, echipa noastră a rezistat eroic și s-a impus cu scorul de 30-23, în condițiile în care defensiva a funcționat mai bine în ultimele minute.

Echipa României pentru meciul cu Chile: 1. Vasile Balan (CSA Steaua), 2. Tudor Butnariu (CSA Steaua), 3. Alexandru Gordaș (CS Dinamo), 4. Florian Roșu (CSM Știința Baia Mare), 5. Johan Van Heerden (CS Dinamo), 6. Mihai Macovei (C) (RC Bassin D’Arcachon), 7. Cristi Chirica (RC Hyères Carqueiranne La Crau), 8. Damian Strătilă (CSA Steaua) 9. Gabriel Rupanu (SCM USV Timișoara),10. Tudor Boldor (CS Dinamo), 11. Atila Septar (RC Toulon), 12. Vlăduț Popa (CSA Steaua), 13. Alexandru Bucur (SCM USV Timișoara), 14. Marius Simionescu (CS Dinamo), 15. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua)