Viciere de rezultat în Gruia! S-a terminat CFR Cluj – Petrolul. Istvan Kovacs n-a vrut să vadă un penalty clar

CFR Cluj a învins-o pe Petrolul Ploiești, scor 1-0, în etapa a 9-a din SuperLiga.

Ardelenii sunt pe locul 2 în Superliga cu 19 puncte, în timp ce Petrolul Ploiești este pe 5 cu 13 puncte.

CFR Cluj a deschis rapid scorul. În minutul 12, Tachtsidis a centrat din lovitură liberă. Ajeti a încercat să reia cu capul, dar balonul a fost respins și a ajuns la Avounou, care l-a învins pe Zima. În minutul 32, ploieștenii au cerut penalty după ce portarul Răzvan Sava l-a împiedicat pe Alexandr Musi să joace mingea.

În startul reprizei a doua, Istvan Kovacs s-a făcut că nu vede un penalty clar pentru oaspeți după ce Ajeti l-a călcat pe Pedro Justiniano.

Câteva minute mai târziu, Andrea Mandorlini a fost avertizat pentru proteste și trimis în tribună.

CFR Cluj – Petrolul, echipe de start:

CFR CLUJ: CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora – Muhar, Tachtsidis, Cvek – Avonou – Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Morgan, R. Filip, Fica, Deac, Krasniqi, Konoplyanka, Jefte, Juricic
Absent: Cr. Manea (accidentat)
Antrenor: Andrea Mandorlini

PETROLUL: Zima – Pedro, Papp, Meijers, Țicu – Doua, Seto, Hanca, Musi – Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu, Dumitriu, Garutti, Diomande, Jefferson, M. Roman II, Mitrov, I. Răducan
Absent: Huja (nerefăcut)
Antrenor: Florin Pîrvu