Vicecampioană groggy! UTA nu a fost chiar `bătrâna doamnă`, ci killerul FCSB-ului

Ceea ce începe prost sfârșește și mai prost, era parcă una dintre legile lui Murphy. Dar probabil că nu despre asta a fost vorba cu adevărat la UTA – FCSB 3-1.

Ci despre cui i-a fost mai foame de puncte. Pesemne, elevilor lui Laszlo Balint. Care nu mai gustaseră din cupa victoriei de mult prea multe etape. Însă chiar și așa, deschiderea de scor a părut mai degrabă piciorul hazardului. Adică al nefericitul Tamm, care a prins o execuție direct în plasa porții lui Târnovanu în minutul 14.

Florinel Coman a egalat foarte rapid, în minutul 18. Și ar fi putut să și intre în avantaj la cabine, dacă Miculescu nu rata o ocazie uriașă în prelungiri.

După pauză, nu s-a petrecut niciun fenomen paranormal, ci doar unul normal. În condițiile în care pe banca vicecampioanei nu a existat un antrenor, iar Edjouma, creierul care a ordonat-o pe FCSB la construcție, a fost schimbat, totul s-a prăbușit după principiul domino-ului.

UTA a băgat ”material”, i-a luat pe oaspeți ”cu fulgi, cu tot”, iar Postolachi a adus avantaj pe tabelă în minutul 64. Ubbink  a răsucit cuțitul în minutul 78, și așa s-a scris istoria.

Noroc că a pierdut și Rapid aseară, așa că FCSB a rămas pe locul al treilea. Însă CFR n-a jucat încă și mâine poate să ia avans și să devină liderul Superligii, dacă o bate pe Sepsi.

UTA (4-3-3): Kucher – Batha, Erico, Benga (cpt.), Abeid – Ubbink, Cascini, Roger – R. Pop, Milosevic, Otele
Rezerve: Balauru – P. Aton, Stahl, Cibi, Dobrescu, Postolachi, Hortencio Barbosa, Pașcalău, Keșeru
Antrenor: Laszlo Balint

FCSB (4-3-3): Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Șut, Edjouma – Miculescu, Fl. Coman, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, I. Cristea, Ov. Popescu, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Mihai Pintilii