Vestea momentului pentru David Popovici. Unul dintre marii săi rivali nu îi va pune piedică la Jocurile Olimpice de la Paris

Vestea momentului pentru David Popovici. Unul dintre marii săi rivali a ratat calificarea în proba de 200 m liber, pentru Jocurile Olimpice de la Paris, care au loc în această vară în perioada 26 iulie – 11 august.

Tom Dean (23 de ani), campion olimpic en titre la 200 m liber, s-a clasat pe locul al treilea la Campionatele Naționale ale Marii Britanii.

Rivalul lui David Popovici nu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Tom Dean, campion olimpic la Tokyo la 200 m liber, nu își va apăra titlul la JO 2024 de la Paris. Înotătorul a fost doar al treilea la Campionatele Naționale ale Marii Britanii, fiind depășit de Matt Richards (campion mondial în anul 2023) și Duncan Scott (vicecampion olimpic la Tokyo). Doar primii doi clasați pot merge la olimpiadă.

Matt Richards (21 de ani) a terminat cursa cu un timp de 1:44,69, al doilea al sezonului în această probă. Scott a reușit un timp de 1:44,75, în timp ce campion olimpic en-titre la 200 m lider a terminat cu 1:44,75.

Tom Dean va face însă pare din ștafeta de 4×200 m liber a Marii Britanii, dar și în proba de individuală, la 200 m mixt.

„A fost un antrenament grozav pentru Jocurile Olimpice”, a spus Richards.

„Știam că va fi nevoie de un efort memorabil. Sunt diferențe fine.”, a declarat și Dean.

Sportivii români calificați la Jocurile Olimpice

Atletism (4): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton);
Înot (2): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber);
Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg);
Kaiac-canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 – 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuţă (C2 – 500 m);
Canotaj (44 locuri cotă): dublu vâsle feminin, categorie uşoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 feminin, dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8+1 masculin;
Gimnastică artistică (6): 5 locuri cotă – echipa feminină; Andrei Muntean;
Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan;
Polo pe apă (13): 13 locuri cotă – echipa masculină;
Tenis de masă (3): 3 locuri cotă – echipa feminină;
Lupte (1): Andreea Beatrice Ana (categoria 53 kg).