Vestea momentului despre Rafa Nadal! Anunţ crucial făcut de marele campion iberic. La ce competiţie urmează să participe

Vestea momentului despre tenismenul Rafa Nadal! Anunţul pe care l-a făcut marele campion iberic. La ce competiţie urmează să participe după ce a declarat că accidentările se țin lanț.

Marele câștigător de Grand Slam-uri, Rafa Nadal s-a confruntat în ultimul timp cu multe accidentări. Acest lucru şi-a pus amprenta pe carieră și a declarat în urmă cu puțin timp că se va retrage din tenisul mondial!

Vestea momentului despre Rafa Nadal!

Tenismenul spaniol va face parte din echipa Europei pentru Laver Cup. Competiţia se va desfășura la Berlin, între 20 şi 22 septembrie. Echipa este formată din Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial, Rafael Nadal, Daniil Medvedev, numărul 4 și Alexander Zverev, locul 5 ATP. Tenismenii merg în Germania pentru a recucerii Laver Cup, conduși de Björn Borg.

Ibericul spune că este „foarte fericit” să fie prezent la această competiţie, pentru a patra oară. Iniţiativa a fost a campionului Rojer Federer în 2017. Se vor întrece jucători europeni cu jucători americani.

„În acest stadiu al carierei mele, vreau cu adevărat să profit la maximum de fiecare oportunitate care mi se iveşte în cale”, a adăugat câştigătorul a 22 de titluri de Grand Slam în comunicat.

Rafa a revenit pe teren, după mai mult de trei luni. Pauza a fost cauzată de dureri abdominale. Săptămâna trecută, spaniolul a pierdut în turul doi la turneul ATP de la Barcelona, unde fusese câștigător de 12 ori, în trecut.