Vestea momentului despre Ianis Hagi! A spus totul în direct după victoria cu Andorra. Tricolorii, mai aproape de EURO 2024

Vestea momentului despre Ianis Hagi! A spus totul în direct după victoria cu Andorra. Tricolorii, mai aproape de EURO 2024. Au controlat toată partida şi au urcat pe primul loc în grupa de calificare pentru EURO 2024. .

A fost seara lui Ianis Hagi! A făcut furori pe Arena Națională, în partida cu Andorra! Ilie Dumitrescu, mesaj categoric.

Vestea momentului despre Ianis Hagi!

România a câștigat indiscutabil partida cu Andorra, scor 4-0, din cadrul preliminariilor EURO 2024. Tricolorii lui Edi Iordănescu se află acum pe primul loc în Grupa 1.

Nicolae Stanciu, Ianis Hagi, Răzvan Marin și Florinel Coman sunt cei care s-au asigurat că cele trei puncte ale partidei rămân ”acasă”.

Nicolae Stanciu a deschis scorul partidei, în minutul 23, după ce Bancu a obținut o lovitură liberă. Fiul ”Regelui” a finalizat cu succes un șut de la 16 metri, reușind ulterior, să obțină un penalty transformat de către Răzvan Marin.

Tricolorii și-au continuat parcursul excepțional și în repriza a doua, unde Florinel Coman, jucătorul celor de la FCSB, a înscris pentru prima sa dată în cadrul unei partide de la națională.

”A fost omul meciului!”

Ilie Dumitrescu a analizat în detaliu partida de pe Arena Națională, concluzionând că Ianis Hagi a fost cel mai bun component al României, duminică seară.

Jucătorul celor de la Deportivo Alaves a reușit să marcheze un gol și să ofere un assist, reușind, de altfel, să scoată și un penalty.

”Mă bucur foarte mult pentru triunghiul din linia mediană. Și-au asumat rolul de lideri. Mă refer și la Răzvan Marin, și la Stanciu. Dar în special la Ianis Hagi. Pentru mine, a fost omul meciului.

A fost pus în poziția în care dă cel mai bun randament, în spatele atacantului, între linii”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro.

România se va lupta, în continuare, cu Israel și Elevția. Un succes în deplasare, cu israelienii, i-ar asigura României, aproape sigur, un loc la Campionatul European.