Veste devastatoare pentru Simona Halep! S-a aflat după meciul Anei Bogdan de la Wimbledon. Nu mai are nicio șansă

Veste devastatoare pentru Simona Halep! S-a aflat după meciul Anei Bogdan de la Wimbledon. Nu mai are nicio șansă. Căderea celei mai bune jucătoare de tenis din România nu mai poate fi oprită.

Ana Bogdan (România, 57 WTA) a detronat-o pe Simona Halep în clasamentul WTA, și a încasat un premiu uriaș după ce s-a calificat în turul trei la Wimbledon, pentru prima dată în cariera sa.

Veste devastatoare pentru Simona Halep!

Românca s-a impus în fața Alyciei Parks (SUA, 51 WTA) și a câștigat un cec în valoare de 151.960 de euro. Mai mult, și-a trecut în cont şi 130 de puncte în clasamentul WTA. Ana Bogdan se situează pe locul 46 în clasamentul live.

Bogdan s-a lăsat luată prin surprindere de către Alycia Parks în primul set, scor 6-1. În următoarele două seturi, românca a revenit în control. A fost o revenire superbă . S-a impus cu 6-3 și 6-2 şi s-a calificat mai departe.

Ana Bogdan a câștigat cea mai mare sumă de bani primită vreodată, în urma unui turneu de tenis. Aproape 152.000 de euro. Românca a mai beneficiat de sume impresionante, la Roland Garros, 126.000 de euro pentru prezența în turul trei, și Australian Open 2018, 117.357 de euro, pentru calificarea în aceeași fază a competiției.

Dacă va merge în optimile de finală de la Wimbledon și o va elimina din competiție pe Lesia Tsurenko (Ucraina, 60 WTA), Ana Bogdan va încasa un cec în valoare de 240.120 de euro.

Ana Bogdan i-a luat fața Simonei Halep

Wimbledon 2023 i-a adus Anei Bogdan o altă realizare incredibilă. A depășit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA, ajungând pe poziția 46 în lume. Simona Halep se situează pe locul 54 in topul WTA.

Actualmente, cea mai bine clasată jucătoare a României rămâne Irina Begu (28 WTA în clasamentul live), în timp ce Sorana Cîrstea se află pe poziția 33 în ierarhia live.