Verdict devastator pentru cei de la Rapid! Ion Crăciunescu a spus clar. Scandal de la primul meci în Superliga

Verdict devastator pentru cei de la Rapid! Ion Crăciunescu a spus clar. Scandal de la primul meci în Superligă. Ștefănescu nu s-a mai abținut.

Rapid a terminat la egalitate cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 0-0, în a doua partida din prima etapă a Superligii. Echipa lui Ciobotariu putea să câștige, însă Sebastian Colțescu le-a anulat un gol covăsnenilor.

Verdict devastator pentru cei de la Rapid!

Marius Ștefănescu a marcat în minutul 65, însă, după ce a consultat arbitrajul video, Sebastian Colțescu a anulat golul celor de la Sepsi pe motiv de ofsaid. Safranko se afla într-o poziţie de ofsaid, dar nu influenţa faza. Cel puţin asta spun specialiştii.

Ion Crăciunescu a privit faza în detaliu, iar la finalul partidei dintre Rapid și Sepsi, a dezvăluit că, din punctul lui de vedere, golul nu trebuia să fie anulat.

”Ofsaidul se judecă în momentul în care mingea pleacă de la coechipier. În acel moment, Safranco nu a împiedicat cu nimic câmpul vizual al portarului. În momentul când Ștefănescu șutează, Safranko nu împiedică portarul. După părerea mea, golul este valabil.

Sunt niște faze grele, dar uitați-vă, portarul vede mingea! Nu este o fază ușoară pentru un arbitru sau un asistent”, a declarat Ion Crăciunescu, conform digisport.ro.

Marius Ștefănescu nu s-a abținut după această fază. Extrema l-a criticat dur mai ales pe cel aflat în camera VAR, Horia Mladinovici.

„Nu știu cum s-a judecat, ni s-a zis că Safranko a influențat faza. Eu zic că Horațiu Moldovan a văzut mingea și nu mai avea ce să mai facă. Degeaba comentăm acum! Cred că a fost decizia lui Horia, pe unde ne prinde Horia ne-a rupt! Dânsul l-a chemat pe Colțescu!

Am făcut o primă repriză modestă, dar am avut două-trei ocazii clare. În repriza a doua, am intrat mai bine și cred că meritam să câștigăm”, a spus Marius Ștefănescu, la finalul partidei Rapid – Sepsi.