Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura! Gabriela Ruse, revenire uriaşă. Ce a făcut românca la Paris

Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura! Gabriela Ruse, revenire uriaşă. S-a aflat ce a făcut românca la Paris. A reuşit o revenire absolut uluitoare, deşi pierduse absolut incredibil primul set, scor 0-6.

Urmaşa Simonei Halep, Gabriela Ruse, a făcut un meci absolut fabulos pe zgura de la Paris. A învins o jucătoare mult mai bine cotată.

Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura!

Gabriela Ruse, locul 148 WTA, s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris. Sportiva noastră a învins-o în primul tur pe favorita 5, sportiva chineză Lin Zhu. Ruse a pierdut primul set categoric, scor 0-6, dar apoi a avut o revenire absolut senzaţională. S-a impus în urmpatparele două seturi, scor 6-1, 6-1, într-o oră şi 34 de minute.

În faza următoare, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Nao Hibino (Japonia, 83 WTA) – Kristina Mladenovic (Franţa, 220 WTA). Miercuri joacă în primul tur la Paris şi Simona Halep, numărul 1149 WTA, revenită recent după o suspendare îndelungată. Halep o va întâlni pe sportiva americană McCartney Kessler, numărul 123 mondial.