Uraganul Halep loveşte din nou! Simona Halep – Paula Badosa, bătălia pentru sferturile Wimbledon 2022. Cât s-a terminat meciul / Video

Uraganul Halep loveşte din nou! Simona Halep – Paula Badosa, bătălia pentru sferturile Wimbledon 2022 s-a terminat. Românca a făcut spectacol pe arena centrală de la Wimbledon.

Primul set al partidei i-a aparţinut în totalitate Simonei Halep. Românca a pierdut game-ul de debut al meciului, dar apoi şi-a adjudecat 6 gameuri la rând şi setul. Doar de 23 de minute a avut nevoie Halep pentru a închide primul act.

Simona Halep nu i-a oferit adversarei nicio oportunitate de break și a câștigat 86% dintre punctele jucate cu primul serviciu. Simona Halep a reușit 5 lovituri câștigătoare și a comis 4 erori neforțate. Paula Badosa a reușit o singură lovitură câștigătoare și a comis 12 erori neprovocate în primul set.

Setul secund a fost mult mai disputat. Cele două jucătoare şi-au păstrat game-ul de serviciu până la 3-2, deşi ambele jucătoare au avut oportunităţi de a face break-ul. La 3-2 pentru ea, Halep a reuşit break-ul pe serviciul adversarei. De aici încolo a fost doar un galop de sănătate pentru româncă. Simona Halep a mai obţinut un break şi s-a impus fără probleme. Scor final 6-1, 6-2 şi românca e în sferturile turneului de la Wimbledon.