Un Real-miracol! Guardiola, dărâmat după thrillerul de pe Bernabeu! Real Madrid va juca finala UCL cu Liverpool!

A fost o seară de pomină în UEFA Champions League. Real Madrid merge mai departe după o calificare obținută miraculos: era ultimele minute din timpul regulamentar, iar Manchester City era cu un pas la Paris.

În minutul 89, City avea 1-0 pe Bernabeu și 5-3 la general. Doar că Rodrygo, un jucător de doar 21 de ani, a fost eroul serii, eroul sezonului, chiar. A întors scorul în două minute, reușind dubla. Iar Karim Benzema, ”mort” timp de 90 de minute, a adus calificarea după ce a înscris din penalty, așa cum o făcuse în meciul tur.

Dincolo de bucuria blanco, Guardiola a fost cel care a oferit imaginea serii pe Santiago Bernabeu. A rămas singur pe banca tehnică pentru a-și pune gândurile în ordine și a procesa K.O.-ul primit.

Iar camerele TV l-au surprins pe antrenorul lui City privindu-l pe învingătorul Carlo Ancelotti la flash-interviu. Dacă era sau nu atent, sau pur și simplu privea pe monitorul amplasat în stânga lui, nu se știe.

„Trebuie să ne ridicăm jucătorii!”

Cert e că Pep a încercat un discurs realist, după ce și-a revenit din pumni. „Acum am fost foarte aproape. În cea mai mare parte a timpului, eram în control. Jucam bine, am avut ocazii, una foarte mare cu prin Grealish. Da, e adevărat că ei dădeau mereu impresia eă vor crea pericol.

Înainte de primul gol, nu eram chinuiți de cei de la Madrid. Au făcut-o de multe ori în istorie, dar ne simțeam copleșiți. Când jucam mai bine, au întors scorul. Am avut jocul în control, dar Real a dus mulți oameni în față și au reușit golurile. Știam că nu suntem încă în finală, dar eram aproape. Mai erau două minute.

În prima parte ne-a lipsit ceva, nu am avut continuitate. În a doua repriză, când jucam mai bine, am reușit să marcăm.

Acum trebuie să ne ridicăm jucătorii. Asta se întâmplă în sport. Acea senzație de a fi atât de aproape. Înainte de final, eram extraordinari. Dar contează golurile, iar ei au marcat unul în plus. Au făcut 2-1, au marcat din penalty și s-a terminat. ”, a spus Pep Guardiola, potrivit Marca.