Uluitor ce s-a întâmplat între Franța și Macedonia de Nord, la primul meci din grupa României la CE! Așa ceva se vede rar în handbal!

S-a încheiat primul meci al Grupei C de la Campionatul European de handbal feminin, cea din care face parte și România.

Nu a fost vreo surpriză că Franța a învins-o categoric pe Macedonia de Nord, în ciuda faptului că echipa mai slab cotată a jucat acasă.

Franța a câștigat cu 24-14, dar ceea ce s-a întâmplat pe teren rareori se vede la un meci de handbal de o asemenea anvergură.

În prima repriză, Macedonia de Nord a marcat doar 5 goluri în primele 30 de minute! Primul gol al lor a venit în minutul 16!

România debutează peste puțin timp la Campionatul European din Slovenia, Muntenegru și Macedonia de Nord. Și va întâlni Țările de Jos, de la ora 21.3O, meciul fiind transmis de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.

Primele trei clasate din cele patru grupe avansează în grupele principale, acolo unde merg doar cu punctele obținute împotriva celorlalte echipe calificate. Main Round se dispută între 10 și 16 noiembrie.