Tragedie cumplită în sport! S-a stins din viaţă o adevărată legendă. A rescris istoria competiţiei

Tragedie cumplită în sport! S-a stins din viaţă o adevărată legendă. A rescris istoria competiţiei. Este vorba despre un sportiv legendar care a trecut în lumea celor drepţi. Totul s-a întâmplat după Anul Nou.

Tragedie cumplită în lumea sportului. S-a stins din viaţă un pilot legendar care a marcat istoria competiţiei.

Tragedie cumplită în sport!

Fostul pilot de automobilism francez Rene Metge, multiplu câştigător al cursei Paris-Dakar, a încetat din viaţă la vârsta de 82 de ani. anunţul trist a fost făcut de către apropiaţi. Aceştia au confirmat o informaţie a postului de radio France Bleu, citată de AFP.

Triplu câştigător al celebrei curse de raly-raid, care se disputa în vremea sa în Africa, el a participat de mai multe ori la Cursa de 24 de Ore de la Le Mans. Prima sa victorie în Paris-Dakar a obţinut-o în 1981 la volanul unei maşini Range Rover. Apoi, cu un Porsche a câştigat cursa din nou în 1984 şi 1986.

Asocierea sa cu constructorul din Zuffenhausen a fost una foarte strânsă. A colaborat la dezvoltarea modelului 911 cu tracţiune integrală, conceput special pentru competiţia africană. „Pentru mine, Rene a fost un artist, un organizator pasionat înainte de toate. A avut o mare dragoste pentru sportul mecanic, pentru deşert, aventură şi descoperire”, a declarat, miercuri, David Castera, actualul director al cursei Dakar. Competiţie va avea start la actuala ediţie pe 5 ianuarie în Arabia Saudită.