Thriller cu final fericit, Dică a revenit cu noroc! FCSB-ul merge mai departe, după un meci uluitor și răsturnări teribile de situație!

”Steaua, Steaua”, s-a auzit din peluză, dar pe gazon echipa se numește altfel. Este FCSB-ul lui Nicolae Dică, furibund năpustindu-se spre poarta gruzină, împins de la spate de atmosfera creată de suporteri și de marile speranțe.

Toată obida parcă au pus-o băieții în roșu în primele minute ale acestui meci. Obidă, frustare, cum vreți să-i ziceți, dar e clar că n-ai cum să nu bombardezi cu sete din orice poziție poarta lui Saburtalo când nu te-ai întâlnit cu golul din acțiune și cu golul, în general, de când a început sezonul.

Ianis Stoica, Olaru, Cordea și căpitanul Florinel Mpabbe Coman au mușcat din defensiva adversă pe care au hărțuit-o extrem de agresiv în primul sfert.

În timp ce noul antrenor a scos carnețelul și și-a tot luat notițe. Iar timpul a trecut. FCSB-ul n-a pierdut din agresivitate, din entuziasm, a presat continuu, cu pauze firești când Saburtalo și-a găsit pașaportul să mai treaca de centrul terenului.

Dar n-a fost să fie niciuna dintre gurile de foc din atac aleasă să aducă fericirea la FCSB. Ci perla de abanos, favoritul lui Becalim Dawa, a plutit peste apărarea gruzinilor și a marcat cu capul, egalând situația în minutul 45. Fix când era nevoie, înainte de pauză.

Și a început partea a doua, după ce același tipar. Iar Octavian Popescu s-a scuturat puțin, a driblat doi adversari, însă șutul lui a fost deviat în bară. A ieșit la rampă Edjouma care a reușit să ridice temperatura și scorul, la 2-O.

Însă Saburtalo, care părea făcută groggy, nu s-a predat și o centrare perfectă a fost fructificată de Goshteliani. Stadionul a înghețat în nici zece minute. Pentru că gruzinii au înfipt adânc pumnalul în rana fecesebistă. În timp ce băieții lui Dică au ratat din toate unghiurile, Tabatadze a găsit plasa lui Târnovanu în minutul 78.

Și când lumea abia se obișnuia cu șocul, Florinel Coman a reușit să-și salveze colegii să nu pice în ghearele disperării. În minutul 86, Cordea a scos un penalty, pe care Radunovic l-a transformat cu sete. Un 4-2 interzis cardiacilor, obținut în 1O oameni, după ce Cordea a fost eliminat pe final. Și care poate reprezenta renașterea FCSB-ului lui Nicolae Dică. Merge în turul al treilea al Conference League!