Tadej Pogacar a câștigat Turul Flandrei: ‘E o zi pe care nu o voi uita niciodată‘

Tadej Pogacar a câștigat Turul Flandrei, duminică. Ciclistul sloven a declarat că această victorie este uriașă şi că dacă s-ar retrage acum ar putea privi cu mândrie la cariera sa.

Pogacar are doar 24 de ani. El şi-a trecut în palmares a patra cursă „Monument”, după succesele înregistrate la Liege-Bastogen-Liege şi Turul Lombardiei (2), pe lângă triumfurile din Turul Franţei (2021, 2022).

Tadej Pogacar a câștigat Turul Flandrei

Sportivul a devenit al treilea ciclist din lume care a câştigat Turul Franţei şi Turul Flandrei, după Louison Bobet şi Eddy Merckx.

„Este o zi pe care nu o voi uita niciodată. Nu-mi vine să cred. Este enorm. După o asemenea victorie, aproape că mi-aş putea anunţa retragerea şi să mă uit în urmă la cariera mea cu mândrie. Să fiu doar al treilea învingător din Turul Franţei care se impune aici este deja o realizare care nu mă lasă indiferent. Sezonul meu este deja reuşit chiar dacă nu câştig Turul Franţei. Nu pot decât să fiu extrem de fericit.

Trebuia să atac pe dealuri. Urcuşul pe Quaremont mi-a convenit cel mai mult. Aşteptam cu nerăbdare această lungă căţărare pe pavate care se potriveşte cel mai bine cu stilul meu. Am accelerat până sus. După aceea au mai rămas câţiva kilometri. Pe Paterberg am fost la limită, am suferit. Am fost norocos să am o zi foarte bună. Trebuia să profit de asta”, a spus Pogacar după cursă.

Tadej Pogacar: „Milan-Sanremo este probabil cel mai greu de câştigat”

În urmă cu o lună, Pogacar a fost al patrulea în Milano-Sanremo. El nu are încă nicio victorie în Paris-Roubaix.

„Milan-Sanremo este probabil cel mai greu de câştigat. Anul acesta, am fost într-o formă grozavă (s-a clasat al patrulea, în spatele lui van der Poel) dar nu a fost suficient. Nu am de gând să renunţ totuşi. Paris-Roubaix? Această cursă este pe lista mea. Dar cu rezerva că va trebui să pun câteva kilograme. Pavatele din Roubaix sunt foarte diferite de cele din Flandra”, a mai spus Pogacar, conform Agerpres.

De altfel, un singur sportiv a reuşit să câştige Turul Franţei şi cele cinci „Monumente”. Este vorba de belgianul Eddy Merckx.

Pogacar a ajuns la 53 de victorii în plutonul profesionist şi la 10 în acest an.