Surpriză uriașă în Conference League! S-a terminat CSKA Sofia-Sepsi. Calificarea, aproape decisă

Sepsi a câștigat în deplasare cu CSKA Sofia, scor 2-0, în prima manșă din turul II preliminar Conference League.

Dacă trec de CSKA Sofia, covăsnenii vor înfrunta câștigătoarea „dublei” Torpedo Kutaisi (Georgia) – FC Aktobe (Kazahstan)

După 20 de minute, gazdele au avut o prima ocazie. Heintz a trimis un voleu din careu, dar a fost blocat de fundașii lui Sepsi. Până în minutul 40, românii nu au avut niciun șut pe poartă. La pauză scorul a fost 0-0.

În minutul 60, Sepsi a avut o ocazie mare, pentru ca opt minute mai târziu Nicolae Păun să înscrie, după un contraatac lansat de Ștefănescu. Covăsnenii și-au mărit avantajul cu zece minute înainte de final. Roland Varga a înscris cu un lob din afara careului, după ieșirea neinspirată a portarului Busatto.

CSKA Sofia – Sepsi. Echipele de start:

CSKA Sofia: Busatto – Mahmutovic, Koch, Cordoba – Turitsov, Carreaza, Lindseth, Vion – Heintz – Phaeton, Nazon
Rezerve: Orlinov, Evtimov – Sanyang, H. Petrov, Shopov, Shaghoyan, Chorbadzhiyski, Donchev, Antonov, Papazov, Estrada
Antrenor: Sasha Ilic

Sepsi: Niczuly – Aganovic, D. Ciobotariu, M. Bălașa, Dumitrescu – Alimi, N. Păun – M. Ștefănescu, C. Matei, I. Gheorghe – Safranko
Rezerve: D. Moldovan, Gedo – Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, A. Nistor, Kallaku, Ninaj, R. Varga, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Balgarska Armia” (Sofia)
Arbitru: Jochem Kamphuis / Asistenți: Roy De Nas și Murat Kucukerbir