Știm semifinalele de la Cupa Mondială. Cum au ajuns aici cele patru echipe care se bat pentru trofeu

Cupa Mondială din Qatar se apropie de final. Am ajuns în penultimul act al competiției, iar patru echipe de pe trei continente se luptă pentru trofeu.

Maroc reprezintă cea mai mare surpriză de la acest turneu final.

Cupa Mondială a ajuns în penultimul act

În prima semifinală vor fi față în față Croația și Argentina.

Argentina lui Messi a început rău Cupa Mondială și a pierdut în meciul de debut, scor 2-1, partida cu Arabia Saudită.

În următoarele partide din grupă, naționala lui Leo Messi a învins cu scor identic, 2-0, Mexicul și Polonia.

În optimi, Argentina a trecut cu emoții de Australia, scor 2-1.

Sferturile au fost dramatice pentru argentinieni care au reușit să bată la penalty naționala Țărilor de Jos.

Croația a reușit să iasă din grupă cu o victorie și două egaluri. 0-0 cu Belgia și Maroc și victorie clară în partida cu Canada, scor 4-1.

În a 2-a semifinală se vor întâlni Franța și revelația Cupei Mondiale, Maroc.

Franța a defilat încă din faza grupelor și și-a asigurat calificarea în optimi după primele două partide.

”Les Bleus” au reușit să înceapă în trombă turneul din Qatar și au învins Australia în meciul de debut cu scorul de 4-1.

În a 2-a partidă, francezii au bătut Danemarca cu 2-1 și au obținut calificarea în optimi mai devreme cu un meci.

Ultimul joc pentru francezi a fost unul de antrenament, iar acest lucru sa văzut și pe tabela de marcaj, 0-1 cu Tunisia.

În optimi, Franța s-a distrat cu Polonia și a câștigat cu 3-1.

În duelul șoc din sferturi, francezii au învins marea rivală Anglia cu scorul de 2-1.

Maroc, surpriza acestui Mondial a făcut istorie încă din faza grupelor.

Africanii au început grupele cu un 0-0 împotriva Croației, iar de la acel moment au început să scrie istorie.

2-0 cu Belgia și 2-1 cu Canada i-au adus calificarea în optimi din postura de câștigătoare a grupei.

În optimi, Maroc a produs primul mare șoc din fazele eliminatorii. Marocanii au bătut Spania la penalty-uri cu 3-0.

În sferturi, pentru marocani a urmat un alt șoc. Duelul cu Portugalia nu i-a impresionat pe marocani, iar acest lucru s-a văzut pe tabela de marcaj: 1-0, iar Marocul merge în semifinale.