Start ratat pentru tricolori la EURO U19! Tricolorii, învinşi de Italia. Scor de maidan în Franţa – Slovacia

Start ratat pentru tricolori la EURO U19! Tricolorii mici, antrenaţi de Adrian Văsâi, au fost învinşi de Italia. În celălalt meci al grupei, Franţa – Slovacia, s-a înregistrat un scor de maidan, 5-0 pentru francezi.

România U19 a ratat startul la Euro organizat în Slovacia. Tricolorii mici au pierdut la limită, 1-2, în faţa Italiei.

România a rezistat o repriză fără gol primit în faţa Italiei. Robert Popa, portarul lui FCU Craiova, a avut o evoluţie de senzaţie, dar a fost învins imediat după pauză de Baldanzi. Andronache a egalat peste doar 6 minute. Până la urmă, România a pierdut. Căpitanul Robert Popa a fost învins şi de Volpato în minutul 68.

Italia U19 – România U19, echipe de start:

Italia U19: Desplanches – Mulazzi, Ghiraldi, Coppola, Giovane – Fabbian, Feticanti, Cassadei – Baldanzi – Nasti, Ambrosino

Rezerve: Zacchi – Stivanello, Trurricchia, Terracciano, Fontanarosa, Fazzini, Deglie Innocenti, Volpato

Selecționer: Carmine Nunziata

România U19: R. Popa – Pîrvulescu, Gergely, Dănuleasa, Pantea – Pandele, Sîrbu – Bodișteanu, Radaslavescu, Andronache – Chirițoiu

Rezerve: Borbei – Coubis, D. Radu, Tănasă, E. Sali, Ciuciulete, N. Popescu, D. Andrei

Selecționer: Adrian Văsâi

Dacă ieșim din grupa de foc a Europeanului U19, mergem la Campionatul Mondial U20 unde n-am mai fost de peste patru decenii! Primele 5 din cele 8 combatante vor obține biletele pentru turneul de la anul, care va avea loc în Indonezia.

Dacă nu prindem unul din primele două locuri din grupă, avem şi şansa unui baraj dacă terminăm pe locul al treilea

România – Franţa (marţi, 21 iunie, ora 21.00)

Slovacia – România (vineri, 24 iunie, ora 18.30)