Sorin Cârţu nu s-a mai abţinut! Semnal de alarmă după derby-ul cu FCU Craiova. De ce s-a temut la pauza meciului

Sorin Cârţu nu s-a mai abţinut! Semnal de alarmă după derby-ul cu FCU Craiova. S-a aflat de ce s-a temut la pauza meciului. Fostul președinte al oltenilor și-a făcut tot felul de scenarii.

FCU Craiova a fost învinsă pe teren propriu de cea mai mare rivală, CSU Craiova. Derby-ul din Bănie s-a terminat cu scorul de 2-1, iar Sorin Cârțu a declarat că cele 15 minute de pauza au fost un chin.

Sorin Cârţu nu s-a mai abţinut! Semnal de alarmă după derby-ul cu FCU Craiova

Sorin Cârțu a vorbit despre marele derby din Bănie și a povestit cu amănunt ce a simțit în timpul meciului. Fostul președinte al celor de la CSU Craiova se temea ca nu cumva oltenii lui Mihai Rotaru să aibă soarta celor de la FCSB.

„Prima repriză? Mama, ce repriză plină de frustrări, de reproșuri, de supărări. Negru era puțin spus. Să știi că au fost momente când m-am gândit la FCSB după prima repriză. Mi-era să nu o furăm ca FCSB cu Rapid.

La ce evoluție am avut… Așa evoluție modestă? Ne-a fost superioară FC U în prima repriză. Au jucat mai bine, ne-au dominat. Ce, era vreo problemă? Dacă venea și golul 2, capul mare, vin și celelalte repede.

Vorbeam cu Nae Ungureanu. ‘Dacă jucăm așa nu avem nicio șansă să îi batem. Să nu ne facă ăștia ce le-a făcut Rapid FCSB-ului’”, a declarat Sorin Cârțu, la fanatik.ro.

„Eu aș fi făcut altfel formația”

„(n.r. – E și meritul lui Ivailo Petev la pauză?) Probabil. În primul rând schimbarea (n.r. – Ivan a intrat în locul lui Crețu). Din punctul meu de vedere, eu aș fi făcut altfel formația. Maldonado – Badelj și Screciu în zona centrală.

Nu aș fi jucat, recunosc, cu Anzor, și cu Ivan în poziție de atacant, vârf. Când l-a băgat pe Ivan a avut iar doi atacanți, a fixat altfel apărarea lui FCU și au putut să activeze.

Și apoi când au schimbat Markovic cu Mitriță. S-a dovedit pe spațiile libere care au apărut în timpul jocului că au acționat mai bine. Probabil că a văzut ce a greșit în prima formație și a schimbat”, a mai declarat Sorin Cârțu.