Sorin Cârțu a dat verdictul! Cine este noua vedetă a lui Costel Gâlcă. Dezvăluiri despre jucătorul de doar 19 de ani

Sorin Cârțu a dat verdictul. Fostul președinte al celor de la CSU Craiova a vorbit despre noua vedetă a lui Costel Gâlcă, Ștefan Bană.

Fotbalistul în vârstă de 19 ani a reușit să atragă atenție asupra sa și a impresionat în sezonul recent încheiat. Bană a jucat în trei meciuri pentru olteni.

Sorin Cârțu a dat verdictul în cazul lui Ștefan Bană

Tânărul fotbalist a evoluat în trei partide în acest sezon. 10 minute cu FCSB, 29 de minute cu Farul Constanța și 45 de minute cu Sepsi.

Bană i-a impresionat pe toți prin execuțiile sale. Sorin Cârțu spune că acesta are calități care îl vor face unul dintre cei mai promițători jucători.

”Eu mă bucur pentru copilul ăsta. Este un tip bine educat, un tip liniștit. Eu l-am văzut de multe ori. Când eram președinte (n.r. la Universitatea Craiova), mă duceam să văd toate meciurile de la echipa a doua. M-a surprins și pe mine plăcut modul în care a progresat. Dorința lui de afirmare îți dă certitudinea că va fi într-un progres continuu.

E un jucător cu tehnicitate în regim de viteză. La orice moment în care conduce mingea, nu știi unde e. L-am văzut că nu își face mingea numai pe stângul. A centrat cu piciorul drept. Dorință multă la el.

La 20 de ani să îți întoarcă jocul echipei, e ceva. El e un tip retras în grup. Are ambiție de oltean. Asta e bine. Poate și din educația lui, dar nu aș vrea să apară un complex de inferioritate în fața nimănui.

Este superior la mulți din echipă. Posibilitatea de a alerga, capacitatea de efort, piciorul stâng… nu sunt mulți în echipă de valoarea lui. Calități superbe”, a spus Cârțu, la Fanatik.

Atacantul a marcat și un gol în meciul câștigat de CSU Craiova, scor 3-2, cu Sepsi.