Sorana Cîrstea a spus cum a reușit să o elimine pe Maria Sakkari: ‘Este o luptătoare’ + Cu cine se bate românca pentru un loc în semifinalele turneului de la Abu Dhabi

Sorana Cîrstea rupe tăcerea după ce s-a calificat în sferturile turneului WTA 500 de la Abu Dhabi. Românca a dezvăluit cum a reușit să o învingă pe favorita 3, Maria Sakkari.

În următorul tur, o va întâlni pe Daria Kasatkina (14 WTA, favorită 7).

Sorana Cîrstea, cuvinte de laudă la adresa Mariei Sakkari

Jucătoarea din Târgoviște nu a avut nicio problemă în turul doi la Abu Dhabi și a eliminat-o pe Maria Sakkari, scor 6-2, 6-1. Duelul dintre Sorana Cîrstea și Maria Sakkari a durat în total o oră și 17 minute.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 24.910 dolari şi 108 puncte.

După meci, Sorana Cîrstea a avut doar cuvinte de laudă la adresa adversarei sale.

„Jucasem până acum de trei ori. Cred că este o mare jucătoare, este o luptătoare, aleargă după fiecare minge și are un joc agresiv. Am reusit însă să mențin ritmul. Este un lucru foarte bun pentru mine. Iau fiecare turneu pe rând, e bine că lucrurile merg bine. Capăt încredere pentru turneele următoare și asta este foarte bine”, a declarat românca la finalul meciului.

Sorana Cîrstea a obținut prima victorie a sezonului în primul tur la Abu Dhabi, unde a învins-o pe Caroline Garcia (21 WTA), scor 6-7(4), 6-4, 6-4.