Sorana Cîrstea face senzație la Abu Dhabi! S-a terminat duelul cu Maria Sakkari. Nu i-a dat nicio șansă adversarei

Sorana Cîrstea face senzație la Abu Dhabi. S-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite.

Românca a învins-o fără probleme pe Maria Sakkari (favorita 3), scor 6-2, 6-1, în turul doi al turneului. Pentru reușita sa, Sori va încasa un cec în valoare de 24.910 dolari și 108 puncte WTA.

Sorana Cîrstea, în sferturile de finală la Abu Dhabi

Jucătoarea din Târgoviște nu a avut nicio problemă și a câștigat rapid primul set, 41 de minute, scor 6-2. Și în următorul act, Cîrstea a început în forță, și-a menținut ritmul și s-a impus, scor 6-1.

Românca și Maria Sakkari s-au mai întâlnit până acum de 3 ori, Cîrstea câștigând de două ori. Ultimul meci direct cele două a avut loc la mijlocul lunii august a anului trecut și a fost câștigat de tenismena din Grecia, în șaisprezecimile turneului WTA de la Cincinnati (Statele Unite).

În primul tur la Abu Dhabi, jucătoarea din Târgoviște a învins-o pe Caroline Garcia (30 de ani, 21 WTA), scor  6-7, 6-4, 6-4. Sakkari a ajuns în această fază a competiției fără să joace în primul tur.

Sorana Cîrstea va juca în sferturi împotriva Dariei Kasatkina (26 de ani, 14 WTA) care a învins-o pe Ashlyn Krueger (19 ani, 52 WTA).

Sorana Cîrstea va încasa un cec în valoare de 24.910 dolari și 108 puncte WTA.