Sorana Cîrstea face senzaţie la Indian Wells. S-a terminat duelul cu Bernanda Pera. Ce a făcut românca la finalul meciului / Foto

Sorana Cîrstea face senzaţie la Indian Wells. S-a terminat duelul cu Bernanda Pera. La finalul meciului, românca a surprins pe toată lumea. Nu s-a mai abţinut şi a sărbătorit alături de suporterii români.

Sorana Cîrstea are parte de un parcurs foarte bun la Indian Wells. Locul 83 WTA s-a calificat în optimile turneului.

Sorana Cîrstea face senzaţie la Indian Wells

Sorana Cîrstea a produs surpriza. A învins-o pe americanca Bernarda Pera, locul 43 mondial, scor 6-3, 6-1, după 67 de minute de joc. În optimi, Sorana va evolua cu învingătoarea partidei dintre Caroline Garcia, locul 5 mondial, şi canadianca Leylah Fernandez, locul 49 mondial.

Pentru accederea în optimi, Cîrstea va primi 96.955 de dolari şi 120 de puncte WTA. Românca a avut un joc entuziasmant. A controlt meciul în totalitate.

A făcut un prim set bun. A profitat și de cele 4 duble greșeli ale adversarei sale. Aceasta a avut nevoie de doar 39 de minute pentru a-și adjudeca primul act. În setul secund, Sorana a început destul de agresiv și a încercat să își epuizeze adversara, iar după 30 de minute, românca a tranșat disputa.

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard. Pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.

Sorana a sărbătorit victoria alături de fanii români. Mai mult, a avut loc şi un concert al lui John McEnroe. Imaginile cu fostul jucător de acum 2 zile au devenit virale imediat pe reţelele de socializare.