Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la Praga. A fost învinsă de o jucătoare ce a obținut prima victorie pe tabloul principal la un turneu WTA

Sorana Cîrstea a fost eliminat surprinzător în primul tur al competiției de la Praga. Românca a pierdut în două seturi, 5-7, 4-6 în fața rusoaicei Oksana Selekhmeteva (19 ani, 170 WTA).

Surprinzător este faptul că rusoaica nu a mai câștigat niciodată până acum un meci pe tabloul principal al unui turneu WTA. A obținut victorii doar în circuitul ITF și calificările turneelor WTA.

Sorana Cîrstea are un nou antrenor

Românca a renunțat de curând la Adrian Cruciat și a apelat la un alt antrenor, Daniel Dobre. În trecut, acesta a făcut parte din staff-ul Simonei Halep.

„Este o onoare pentru mine. Nu mă gândeam, deoarece am luat anumite decizii după ce m-am retras din poziția de căpitan al naționalei de FED Cup a României. Mă gândeam să rămân un pic în alte domenii, dar este onoare să fiu chemat din nou și ajut cât pot”, a declarat Daniel Dobre, în cadrul emisiunii ”Așii tenisului” de la Digi Sport.