Sorana Cîrstea e unică! Le-a luat faţa tuturor adversarelor. Recordul uriaş stabilit de rivala Simonei Halep / Foto

Sorana Cîrstea a dat marea lovitură! Le-a luat faţa tuturor adversarelor. Recordul uriaş stabilit de rivala Simonei Halep. Nimeni nu a mai reuşit aceste lucruri în 2023. Totul a devenit oficial.

Sorana Cîrstea este în formă maximă. A reuşit calificarea în turul secund al turneului din Dubai. A învins o adversară din top 15 WTA.

Sorana Cîrstea a dat marea lovitură!

Sorana Cîrstea a învins-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 12 WTA. A fost 4-6, 7-6 (7), 7-5 pentru româncă. Meciul a durat trei ore și 30 de minute. Sorana Cîrstea a câștigat 123 de puncte, cu două puncte mai puțin decât adversara ei.

În tie-break-ul setului secund, românca a salvat două mingi de meci. În decisiv, Beatriz Haddad Maia a condus cu 4-1. Sorana Cîrstea a reușit 42 de lovituri câștigătoare și a comis 42 de erori neforțate. Beatriz Haddad Maia a avut 28 de lovituri câștigătoare și 43 de erori neforțate.

Românca nu mai reușise să învingă o jucătoare de Top 20 WTA din 16 august 2022. Atunci o învinsese pe elvețianca Belinda Bencic la Cincinnati.

Românca a reușit să câștige cel mai lung meci din acest an în circuitul feminin, potrivit datelor Opta.

Precedentul record fusese stabilit tot la Dubai, duminică. Este vorba de meciul câştigat de rusoaica Liudmila Samsonova în faţa ibericei Paulei Badosa, scor 6-7 (3), 7-6 (5), 6-4, după trei ore şi 22 de minute de joc.

Statisticienii de la Opta remarcă faptul că liderul mondial WTA, poloneza Iga Swiatek, a stat mai puțin pe teren în tot turneul de la Doha, pe care l-a câștigat. Iga Swiatek a cucerit trofeul în Qatar după două ore, 59 de minute și 44 de secunde de joc efectiv.

În turul doi la Dubai, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe jucătoarea cehă Karolina Muchova, locul 112 WTA.