Sorana Cîrstea, debut în China! Duel tare pentru optimi la Ningbo. Ce a făcut sportiva noastră

Sorana Cîrstea a debutat cu o victorie în cadrul turneului de la Ningbo, China.

Românca, favorită numărul 3, a câștigat cu Claire Liu (23 de ani, 83 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-3. Cele două jucătoare nu se mai întâlniseră niciodată într-o competiție oficială.

Sorana a câștigat primul set, dar nu i-a făcut față adversarei în actul secund. Românca a condus, dar a fost egalată la 4, iar în final Liu a câștigat. În decisiv, jucătoarea din SUA a condus cu 2-0, dar Sorana a reușit să revină. Meciul a fost întrerupt în setul secund, atunci când Liu s-a simțit rău și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Sorana Cîrstea va juca împotriva câștigătoarei duelului dintre Katerina Siniakova (27 de ani, 90 WTA) și Elizabeth Mandalik (22 de ani, 142 WTA).

Turneul de la Ningbo este dotat cu premii în valoare de 259.303 dolari.

Rezultatele de luni ale turneului de la Ningbo

Clara Tauson (Danemarca) – Elina Avanesian (Rusia) 6-4, 6-1
Vera Zvonareva (Rusia) – Katie Boulter (Marea Britanie/N.7) 6-4, 4-6, 7-6 (7/3)
Lucia Bronzetti (Italia/N.8) – Jil Teichmann (Elveţia) 7-6 (8/6), 6-4
Katerina Baindl (Ucraina) – Yuan Yue (China) 3-6, 6-4, 6-3
Linda Fruhvirtova (Cehia) – Rebeka Masarova (Spania) 1-6, 6-2, 1-0 (abandon Masarova)
Anna Blinkova (Rusia/N.4) – Viktoria Kuzmova (Slovacia) 6-3, 7-5
Iulia Putinţeva (Kazahstan) – Daria Saville (Australia) 6-4, 6-1
Petra Kvitova (Cehia/N.2) – Anna-Lena Friedsam (Germania) 7-6 (7/2), 6-1