Sorana Cîrstea, atacată frontal! Ce a putut să facă românca la Indian Wells. Acuzaţii şocante

Sorana Cîrstea a fost atacată frontal după meciul cu Iga Swiatek. După ce a eliminat-o pe tenismena din România, Iga a fost învinsă surprinzător de către Elena Rybakina, liderul mondial nefiind în cea mai bună formă.

Jucătoarea din Polonia a recunoscut că a evoluat accidentată în semifinala de la Indian Wells. De asemenea, Iga a mărturisit că nu a putut juca la capacitate maximă, în meciul cu Rybakina.

Sorana Cîrstea, vinovată pentru accidentare

Sorana Cîrstea a fost găsită vinovată! Cel puțin aceasta este părerea jurnaliștilor polonezi. Iga Swiatek a suferit o înfrângere usturătoare în semifinalele turneului din California. Numărul 1 WTA a declarat că nu a putut evolua la capacitate maximă din cauza unei accidentări. Se pare că jurnaliștii polonezi știu când s-a accidentat campioana lor.

„99,9% s-a ales cu accidentarea aceasta în meciul cu Sorana Cîrstea, la 4-2 în setul al doilea!”, a spus un jurnalist polonez, de la Canal+ Sport.

Este totuși posibil ca polonezii să aibă dreptate. Sorana Cîrstea i-a testat limitele Igăi Swiatek. Tenismena din România a practicat un joc foarte ofensiv, lovind mingea puternic, din toate pozițiile. Totuși, poloneza a reușit să o învingă pe Sorana, chiar dacă s-a ales cu o accidentare.

„Din păcate, simt disconfort și durere la coaste și a fost greu pentru mine să concurez la cel mai înalt nivel. Mă voi consulta cu echipa mea și cu siguranță voi încerca zilele următoare să mă recuperez”, a spus Iga Swiatek, după semifinala de la Indian Wells, potrivit BBC.

Iga a pierdut meciul cu Rybakina într-un mod surprinzător. Jucătoarea din Kazahstan a câștigat primul set în 36 de minute. Apoi, în manșa secundă a reușit să ducă imediat scorul la 4-0, reușind să se impună fără prea mari probleme în fața numărului 1 WTA.