Şoc total după cursa lui David Popovici! Nimeni nu se aştepta la aşa ceva: ‘Departe de standarde’ / Video

Şoc total după cursa lui David Popovici! Nimeni nu se aştepta la aşa ceva. Sunt reacţii de ultimă oră după finala de la Fukuoka. Campionul român a terminat abia pe locul 6 cursa de 100 de metri, favorita sa.

Finala probei de 100m liber la CM de Natație de la Fukuoka a avut loc astăzi, iar David Popovici (18 ani) a terminat abia pe locul 6.

Nimeni nu se aştepta la aşa ceva: ‘Departe de standarde’

Deși David Popovici a pierdut titlul mondial câștigat în 2022 la Budapesta, acesta rămâne cel mai rapid înotător al lumii pentru că deține în continuare recordul mondial la 100 m liber.

Cursa a fost câștigată de australianul Kyle Chalmers, iar presa internațională l-a pus pe David Popovici într-o lumină mai puțin favorabilă. „Deținătorul recordului mondial și campionul în exercițiu, românul David Popovici, a terminat doar pe locul 6 în 47.83s, departe de standardele sale”, au scris francezii de la L’Equipe.

Și italienii de la Gazzetta dello Sport au reacționat după cursa de la 100 de metri liber.

„Cu timpul de 47.83s, David Popovici a fost doar al șaselea. Două dezamăgiri la Campionatele Mondiale de la Fukuoka pentru fenomenul României”.

David Popovici: „trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine”

Cu toate că acesta nu a terminat pe locul 1, David este optimist și considera ce lucrul acesta nu e deloc sfârșitul lumii. „Din fericire, tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat. Dacă ar fi după mine, m-aș întoarce mâine în bazin.

Din păcate sau din fericire, de fapt, trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine. Trebuie să reflectez asupra a tot ce s-a întâmplat, asupra anului care a fost cu suișuri și coborâșuri. Un an complicat, ciudat, atipic pentru mine și nu e deloc sfârșitul lumii.

De abia aștept să merg la următorul concurs și să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur, poate, de locurile mele mai îndepărtate de cea mai înaltă treaptă a podiumului. Și da, sunt și un pic bucuros că s-a terminat, pentru că, fie că vreau sau nu să recunosc, a fost un stres”, a declarat David Popovici.