Situație incredibilă în Qatar la Cupa Mondială. Iran a făcut 6 schimbări în meciul cu Anglia

Anglia i-a administrat un galop de sănătate naționalei Iranului și i-a învins cu scorul de 6-2 în primul meci al Grupei B de la Cupa Mondială.

Partida a consemnat și o premieră în fotbal. Naționala Iranului a efectuat șase modificări pe parcursul unui meci care a avut nevoie de 24 de minute de prelungiri în total.

Iran a reușit o premieră la Cupa Mondială: a schimbat 6 jucători

Meciul a început cu o accidentare horror. Portarul Ali Beiranvand s-a ciocnit frontal cu un coechipier, lovindu-se serios la cap.

Deși vizibil comoționat, goalkeeper-ul a continuat pe teren până în minutul 20, când a fost înlocuit cu Hossein Hosseini.

A fost doar prima schimbare efectuată de selecționerul Carlos Queiroz. Au mai urmat alte cinci! La pauză, Ezatolahi, Gholizadeh și Kanaani le-au luat locul lui Karimi, Jahanbakhsh, respectiv Cheshmi.

În minutul 63 Mohammadi a fost schimbat cu Torabi, iar cu 13 minute înainte de final Azmoun l-a înlocuit pe Noorollahi.

În premieră, la Cupa Mondială din Qatar, echipele pot face șase schimbări, în cazuri speciale.

Mai exact, dacă un jucător este nevoit să părăsească terenul din cauza unei lovituri la cap, cum a fost situația portarului Beiranvand, formația respectivă primește o înlocuire ”extra”.

Pentru a menține echilibrul perfect și echipa adversă primește această modificare ”extra”.