Simona Halep a spulberat-o pe Amanda Anisimova! Joacă semifinala cu Bianca Andreescu!

Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) a învins-o pe americanca Amanda Anisimova (20 de ani, 25 WTA), scor 6-2, 6-1, și s-a calificat în semifinalele turneului de la Bad Homborg.

Simona a învins-o rapid ieri pe Tamara Zidansek în doar 67 de minute, dar nici astăzi nu a stat prea mult la discuții.

A început cu break partida cu Anisimova și n-a părut că poate pierde meciul din mână nicio clipă. De altfel singurul moment de echilibru a fost la 3-2 pentru Simona în primul set. Pe care fostul lider mondial l-a câștigat cu 6-2.

În celălalt set, Simona a servit fără cusur, peste 86% dintre punctele jucate cu prima minge fiind adjudecate. Anisimova a cerut intervenția medicului, acuzând dureri la încheiatura dreaptă, dar n-a scos-o din ritm pe campioana româncă.

Halep a făcut și spectacol pentru public, cu lovituri de excepție, și a încheiat setul cu 6-1. Urmează semifinala cu Bianca Andreescu, jucătoarea din Canada cu origini românești.