Show total pe Arena Națională. FCSB și Farul au oferit zecilor de mii de spectatori fotbal, se relansează lupta pentru titlu, după victoria vicecampioanei, cu 2-1.

27.772 de oamenii au venit în a doua seară de Paște pe Arena Națională, la regalul FCSB – Farul. Și n-au regretat, fiindcă n-au avut timp să tremure de frig. S-au încălzit cu fotbal.

FCSB a relansat lupta pentru titlu

FCSB a deschis scorul în minutul 35. Cu ceva emoții, fiindcă Istvan Kovacs n-ar fi dat penalty dacă n-ar fi fost chemat din camera VAR de Cătălin Popa. Andrea Compagno a transformat și el, tot cu emoții, fiindcă Aioani a fost pe minge.

Norocul vicecampioanei a fost că a majorat scorul, imediat după reluare, când dobrogenii nu asimilaseră încă discursul dur al lui Gică Hagi la vestiar – a schimbat 3 jucători la pauză!

FCSB a făcut 2-0 în minutul 47, prin Florinel Coman. Doar că avantajul a durat numai 4 minute, fiindcă Farul a redus din diferență prin Enes Sali în minutul 51.

Faza golului a plecat de la o pasă greșită a lui Octavian Popescu, a cărui pasă partea a fost interceptată de Tudor Băluță. Mingea a fost trimisp către Alibec, apoi la Mazilu, Tamm i-a respins șutul, dar Enes Sali a fost pe fază.

După ce s-a terminat șahul – cu schimbări care să contracareze… schimbările, a început boxul. Fiindcă așa s-a jucat finalul. Ca-n ring, doi pugiliști cu garda jos. Unul, FCSB, căutând Knock Out-ul. Celălalt, Farul, în goana după lovitura care să-i aducă punctul care să-i mențină un avans de 2 puncte față de CFR.

Dansul s-a încheiat însă. Și primele trei locuri din play-off se desfășoară doar în 2 puncte.

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Ad. Șut, Edjouma – Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
REZERVE: A. Vlad – Miculescu, I. Cristea, Omrani, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, A. Cordea
ANTRENOR: Elias Charalambous

FARUL: Aioani – Kiki, Boli, Larie, Borza – Artean, Nedelcu, Grameni – Alibec, L. Munteanu, Mazilu
REZERVE: Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, Marins Silva, Băluță, N. Popescu, Sali, Casap, Mateus
ANTRENOR: Gheorghe Hagi