Sepsi-Chindia 2-2, lupta pentru playoff rămâne deschisă. Repriză de coșmar pentru Niczuly

Sepsi și Chindia s-au confruntat într-un meci deschis oricărui rezultat. Acest lucru a fost vizibil și pe tabela de marcaj.

Prima repriză a meciului Sepsi-Chindia a fost una excepțională, Cele două echipe au uitat complet de apărare și au ”mușcat” din adversar la fiecare oportunitate.

Sepsi-Chindia, 3 goluri în 45 de minute

Prima care a înscris a fost Chindia, atunci când Cooper a profitat de o ieșire greșită a lui Niczuly și a marcat după o lovitură frumoasă de cap în minutul 20.

Akhmatov a majorat avantajul oaspeților în minutul 43 cu un șut din afara careulrui, profitând de o poziționare greșită a portarului covăsnean.

Sepsi a crezut în șansa ei și a reușit să reducă din handicap prin Rondon la ultima fază a reprizei.

În a 2-a repriză, Sepsi și-a adus aminte că joacă pe teren propriu și a atacat încă de la început. În minutul 56, Safranko a reușit să și contabilizeze pe tabela de marcaj atacurile covăsnenilor.

2-2, în minutul 56, iar oamenii lui Bergodi au început noi atacuri în valuri în timp ce Chindia s-a mulțumit să răspundă pe contre.

Echipele de start:

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălașa, R. Ispas – F. Junior, Aganovic – I. Gheorghe, C. Matei, Rondon – Safranko
Rezerve: Began – M. Tamas, Ninaj, Achahbar, Akos, I. Grigore, M. Ștefănescu, Al. Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Boldor, Ad. Ioniță – Vorobjovas, Dulca – Neguț, Akhmatov, D. Popa – Cooper
Rezerve: D. Moldovan – Orozco, Chamed, S. Buș, Perianu, A. Mihaiu, C. Atanase, D. Dumitrașcu
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: „Sepsi Arena”, Sfântu Gheorghe (capacitate: 8.400 de locuri)
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Andrei Constantinesc; A2: Adrian Popescu