Sebastien Loeb, performanță istorică la Raliul Dakar + Pe ce loc s-a clasat Emanuel Gyenes / Video

Sebastien Loeb a scrie istorie la Raliul Dakar. Sâmbătă, francezul a obținut a șasea victorie consecutivă de etapă la secţiunea auto, în penultima specială a cursei, între localităţile saudită Shaybah şi Al-Hofuf.

Loeb şi copilotul său Fabian Lurquin, pe un bolid Prodrive Hunter, au câștigat în total şapte etape.

Francezul a încheiat penultima etapă a raliului care a avut 675 km, dintre care 154 cronometraţi, în 02 h 26 min 17 sec. A fost urmat de Nasser Al-Attiyah (Toyota), la 5 min 28 sec, în timp ce pe locul al treilea a sosit suedezul Mattias Ekstrom, la 6 min 31 sec.

Nasser Al-Attiyah continuă să conducă la general, cu un avans de o oră şi 21 min faţă de Loeb. Brazilianul Lucas Moraes (Overdrive Racing) a urcat pe treapta a treia a podiumului, la 1 h 35 min 50 sec de lider.

Emanuel Gyenes, locul 34 în penultima etapă

Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 34, sâmbătă, în etapa a 13-a a Raliului Dakar, disputată între între Shaybah şi Al-Hofuf. Românul a încheiat cursa în două ore, 51 de minute şi cinci secunde. În clasamentul general, Gyenes ocupă locul 28.

Etapa a fost câştigată de argentinianul Kevin Benavides. Pe locul doi s-a clasat sud-africanul Michael Docherty, iar pe trei a terminat argentinianul Luciano Benavides.

Ultima etapă se va desfăşura duminică, de la Al-Hofuf la Dammam, cu 136 de km cronometraţi.