Seară nebună în preliminariile EURO 2024. Ce au făcut favoritele grupelor. Rezultate complete

Seară nebună în preliminariile EURO 2024. S-a aflat ce au făcut favoritele grupelor. Rezultate complete.

Echipa naţională a Spaniei a învins joi seara, pe teren propriu, scor 2-0, echipa naţională a Scoţiei. În cadrul grupei E, Albania s-a impus în fața Cehiei cu 3-0.

Seară nebună în preliminariile EURO 2024

Echipa națională a Spaniei a reușit să domine în meciul cu Scoția. Scorul a fost deschis în minutul 73, prin Alvaro Morata, asta după ce oaspeţii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 61. Următorul gol a venit în minutul 86. A marcat Oihan Sancet, intrat în repriza a doua.

Victoria Spaniei a fost a 25 consecutivă pe teren propriu, în calificările pentru Campionatul European.

În clasamentul grupei A conduce Scoţia, cu 15 puncte, urmată de Spania, cu 12 puncte şi Norvegia, cu 10 puncte. Nordicii au învins Cipru, în deplasare, cu 4-0, iar Erling Haaland a reuşit o dublă, ajungând la 27 de goluri în 27 de selecţii pentru naţionala Norvegiei.

La Tirana, naţionala Albaniei a dominat Cehia într-un meci câştigat cu 3-0. Oaspeţii au avut un jucător eliminat pentru două galbene, este vorba de Mojmir Chytil, în minutul 40.

Albania este prima în clasamentul grupei E, cu 13 puncte. Pe locul secund se află Polonia (9 puncte), Cehia este pe 3, cu 8 puncte, iar Moldova e pe locul 4, tot cu 8 puncte.