Se complică lupta pentru locurile de baraj. Unirea Dej a luat Gloria Buzăului și pune presiune pe Dinamo + Oțelul, la un punct de promovarea matematică

Se complică lupta pentru locurile de baraj. Unirea Dej a luat Gloria Buzăului și pune presiune pe Dinamo. Oțelul are nevoie de un punct pentru promovarea matematică în Superligă.

Unirea Dej a câștigat cu Gloria Buzău, scor 1-0, în etapa #8 din play-off-ul Ligii 2. Și a reintrat serios în calcule pentru locurile de baraj.

Unirea Dej câștigă și se înscrie în lupta pentru baraj

Unirea Dej a egalat la puncte Buzăul, 39, și le suflă în coastă „câinilor”. Victoria Unirii a favorizat-o pe Oțel, care promovează matematic dacă nu pierde diseară cu Dinamo.

Oaspeții au dominat prima repriză, însă după pauză, Unirea a beneficiat de un penalty contestat. Fulga a fost faultat de Sălceanu, nu s-a văzut clar dacă în careu sau în afara lui, însă arbitrul a arătat punctul cu var. Alexandru Pop a transformat, marcând singurul gol al partidei.

Unirea Dej: Răilean – Gîț, D. Pop, Chira, Maftei – Militaru, Ad. Pop, Cocian – Al. Pop, Blaj, Fulga
Antrenor: Dragoș Militaru

Gloria Buzău: Rusu – B. Oteliţă, Wiktorski, Marku, R. Sălceanu – A. Lopez, Pablo Gaitan – Al. Boiciuc, Feitoza, Andrei Blejdea – V. Alexandru
Antrenor: Adrian Mihalcea