Se anunță medalii la olimpiada de la Paris? Canoistul Cătălin Chirilă a luat bronzul și argintul la proba de simplu de la Cupa Mondială

Cu două medalii se întoarce canoistul Cătălin Chirilă după Cupa Mondială de Canoe Sprint de la Racice. Una de bronz și una de argint, unde puțin i-a lipsit ca să-l schimbe cu aur.
După ce ieri, tânărul sportiv de la CSA Steaua a terminat pe locul al treilea cursa de 500 m, în spatele lui Martin Fuksa (Cehia) și al lui Isaquias Santos (Brazilia), astăzi Cătălin Chirilă a avut resurse și pentru ziua de astăzi.

Canoistul de 23 de ani a sosit al doilea la 1000 m, după un finish de senzație, și i-a lipsit foarte puțin ca să-l ajungă pe cehul Martin Fuksa. Timpul său a fost de 3:48.45. Podiumul a fost întregit în această probă de Balasz Adolf ( Ungaria).

”După Jocurile Olimpice de la Tokyo mi-am promis ca voi da tot ce îmi stă în putere să cuceresc medalii într-o probă în care România nu a mai avut de ceva timp rezultate notabile. Acest rezultat reprezintă startul oficial în drumul pe care mi l-am propus spre Paris 2024!”, a anunțat sportivul după acest succes.

Cătălin Chirilă a fost sportivul care a purtat drapelul României la festivitatea de închidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, din vara trecută. La olimpiada din Japonia, Chirilă a făcută echipă la dublu cu Victor Mihalachi, dar s-au întors fără medalii.