Scene teribile pe terenul de fotbal! Arbitra a pățit-o rău de tot. A fost înlocuită după un incident grav / Foto

Scene teribile pe terenul de fotbal. Guadalupe Porras (37 de ani) a pățit-o rău de tot și a fost înlocuită imediat.

Arbitra a ajuns direct la spital după ce s-a lovit violent de un cameraman la meciul Betis – Bilbao.

Scene teribile pe terenul de fotbal

Asistenta centralului Guillermo Cuadra Fernández a părăsit terenul de fotbal pe targă. Guadalupe Porras s-a lovit cu fața de o cameră de televiziune, după doar un sfert de oră din meciul Betis – Bilbao, scor 3-1, din La Liga.

Arbitra de 37 de ani s-a prăbușit la pământ, plină de sânge, iar medicii au intervenit imediat. După ce a primit primul ajutor a fost transportată de urgență la spital, având o rană la cap, dar și hemoragie intensă.

Néstor Holgueras Castellanos, al patrulea arbitru, i-a luat locul.

„Și-a pierdut cunoștința”

„În urma tamponării camerei TV, asistenta s-a ales cu o sângerare abundentă și și-a pierdut pentru câteva secunde cunoștința. Atunci când s-a lovit cu capul de sol.

Asistenta mea a fost îngrijită de staff-urile medicale ale celor două echipe. A fost dusă la cabinetul medical al stadionului și de-acolo la spital.

După acest incident, camera respectivă și operatorul au fost mutați mai în spate, pentru a nu mai pune în pericol integritatea altor participanți la întâlnirea de pe Benito Villamarin.

Am observat că respectiva cameră a mai perturbat și mișcările de pe margine ale celor de pe banca de rezerve și încălzirea jucătorilor. Nestor Holgueras Castellanos a înlocuit asistenta la mijlocul reprizei”, a scris Guillermo Cuadra Fernández în raport.