Scandalul momentului în Superliga! Gafă de maidan a fratelui lui Istvan Kovacs. A viciat rezultatul meciului

Scandalul momentului în Superliga! Gafă de maidan a fratelui lui Istvan Kovacs. A viciat rezultatul meciului dintre Poli Iaşi şi Farul. Nu a acordat un penalty evident gazdelor la scorul de 3-2 pentru echipa lui Gică Hagi.

Fratele lui Istvan Kovacs a avut o prestaţie de judeţ în meciul Poli Iaşi-Farul scor 2-3. Pe lângă gafele de joc nu a acordat un penalty clar pentru gazde.

Gafă de maidan a fratelui lui Istvan Kovacs

Constănțenii lui Gică Hagi au condus cu 3-0 la pauză, dar Poli Iași a reușit să revină în meci și să marcheze de două ori până în minutul 64. La cinci minute de la golul de 3-2, Mihai Popescu l-a călcat în care pe Luis Phelipe. Arbitrul Szabolcs Kovacs a lăsat jocul să continue!

La scurt timp de la încheierea partidei, fostul arbitru internațional Marius Avram a dat verdictul. ”Nici eu nu pot să înțeleg. E de neînțeles absența intervenției VAR. E fault. Atacantul nu se bagă sub piciorul adversarului, să spui că provoacă el.

Era în alergare, cu spatele la fundaș. E călcat și faultat în mod evident. Este un fault clar, ar fi trebuit acordată lovitură de la 11 metri”, a spus Marius Avram, în direct la Digi Sport.

Florin Prunea a avut o reacție categorică și a anunțat că așteaptă o explicație din partea lui Kyros Vassaras. ”Nu e posibil, atacantul aleargă în mod natural, este călcat. Apoi, a fost și schimbat. Președintele CCA este obligat să dea o explicație dopă faza asta. E prea evident”, a declarat Florin Prunea.