Scandal uriaş în Formula 1! Rivalul lui Max Verstappen s-a dezlănţuit. Acuzaţii dure ale lui Fernando Alonso

Scandal uriaş în Formula 1! Rivalul lui Max Verstappen s-a dezlănţuit. Acuzaţii dure ale lui Fernando Alonso. Totul s-a întâmplat după incidentele din cursa de sprint din Marele Premiu al Austriei.

Scandal mare în Formula 1 între legendarul Fernando Alonso şi şefii din Marele Circ. Ibericul de la Aston Martin s-a dezlănţuit.

Scandal uriaş în Formula 1!

Rivalul lui Max Verstappen face mare scandal. Nu a avut cea mai bună cursă în sprintul dn ziua de sâmbătă de la Spielberg. Spaniolul a trecut al 16-lea linia de sosire, dar o penalizare a lui Hulkenberg l-a urcat pe locul 15.

Nico Hulkenberg a fost penalizat cu 10 secunde şi a terminat în cele din urmă pe locul 19 cursa de sprint. Germanul de la Haas a fost pedepsit pentru faptul că l-a forţat pe Alonso să iasă de pe circuit, în turul cu numărul 22.

„Nu sunt prea multe de spus, mai erau două tururi şi ne luptam pentru locul 16. Dacă viram, atunci ar fi avut loc o coliziune. Sunt spaniol, e un weekend cu sprint şi nu vreau să am probleme”, a spus Fernando Alonso, conform formula1.com.

Dublul campion mondial nu a ratat ocazia de a-i ataca pe cei de la FIA după ce s-a plâns sezonul acesta de penalizările mult prea dure pe care le-a primit. Şi la Miami i-a acuzat pe stewarzi că au ceva cu piloţii spanioli. Asta după ce Lewis Hamilton scăpase de o penalizare în urma incidentului din primul tur, tot în cursa de sprint.