Scandal cumplit după CSA Steaua – FC Argeș. Acuzații dure la adresa arbitrajului: ‘Memoriul pe care l-a făcut clubul îi irită’

CSA Steaua a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Campionii FC Argeş, într-un meci din etapa a noua a Ligii 2.

Golurile militarilor au fost marcate de Raicu ’12 şi Chipirliu ’29, ’83, iar pentru oaspeţi a înscris Zătreanu ‘90+3. În minutul 45, de la FC Argeş a fost eliminat Andrei Panait.

La finalul partidei, piteștenii au luat foc.

„Nu vreau să dau vina pe arbitraj, dar din păcate, la scorul de 2-0, unul meritat, acest domn arbitru și-a intrat într-un rol pe care nu știu de ce și-l asumă. L-am avut și la Tunari, a făcut la fel, a ieșit în evidență la golul de 1-0, precedat de un fault grosolan.

Astăzi a fost fault în atac la Turda, nu s-a dat, mingea a ajuns între Panait și adversar, Panait a fost călărit, dar nu s-a dat fault în atac, ci al doilea galben. E un lucru incredibil!

Domnul arbitru a explicat că din întoarcere l-a atins în piept cu mâna. A rupt echilibrul jocului. (…) Din păcate, probabil că memoriul pe care l-a făcut clubul îi irită pe domnii arbitri, care vor să iasă în evidență. Este incredibil cum această echipă este defavorizată meci de meci. Nici măcar o dată nu s-a greșit pentru noi”, a declarat antrenorul piteștenilor, Eugen Beza.

Andrei Panait: „Arbitrul a luat o decizie greșită”

„Cred că arbitrul a luat o decizie greșită. Nu intenționat, dar cred că a greșit. Cel de la Steaua mi-a dat cu cotul în cap, eu cred că nu am lovit cu nimic. Nu știu ce să zic, mi s-a părut puțin ciudată decizia lui. Să sperăm că e o greșeală umană.

La un meci echilibrat cu Steaua București avem nevoie de un arbitraj cel puțin de nivel de Liga 1. Aici nu avem VAR, cu VAR probabil că cartonașul meu roșu se anula. Adversarul mi-a dat cu cotul în cap, am simțit asta!

Prestația noastră a fost sub așteptări, dar când arbitrul te ciupește la orice fază iar la adversari închide ochii… la mine a dat galben la prima fază, iar la două minute după roșu! Te duce cu gândul în altă parte. Nu știu ce să zic, sunt dezamăgit”, a spus Panait.