S-au stabilit primele semifinaliste ale Uefa Champions League. Spectacol în Chelsea – Real Madrid, adrenalină și suspans la AC Napoli – AC Milan+Rezultatele și rezumatele serii.

Favoritele s-au impus în ambele partide. Echipele care au câștigat în turul sferturilor din Uefa Champions League au învins și în retur.

Real Madrid, prima semifinalistă Uefa Champions League

Real Madrid a venit pe Stamford Bridge cu două goluri avans față de Chelsea. Și nu a tremurat prea tare, decât o repriză a avut ceva emoții.

În partea secundă, a ieșit la rampă Rodrygo. Care a deschis scorul  scorul în minutul 58, iar în minutul 80, a închis ”masa” cu o dublă. Real Madrid merge în semifinale, după 4-o cu Chelsea, la general.

CHELSEA (3-4-3): Kepa – Chalobah, Silva, Fofana – James, Kante, Enzo, Kovacic, Cucurella – Gallagher, Havertz
Antrenor: Frank Lampard

REAL MADRID (4-3-3): Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga – Modric, Kroos, Valverde – Rodrygo, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Napoli – Milan, final incendiar

Milan a început în forță, la poalele Vezuviului. A primit un penalty în minutul 22, la 0-0, dar Meret a parat execuția lui Giroud.

Fracezul s-a revanșat însă mai târziu. Rafa Leao a ridiculizat întreaga apărare a napolitanilor și l-a servit ideal pe Giroud, care a îndeplinit o formalitate.

În minutul 82, Kvaratskhelia a ratat și el o lovitură de pedeapsă. Maignan a respins execuția georgianului și credea că a rispit emoțiile.

Osimhen a reușit însă să marcheze în penultimul minut de prelungiri. Dar a fost mult prea târzkiu pentru Napoli. AC Milan a câștigat la general cu 2-1 și este a doua semifinalistă a UCL.

Napoli Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui – Ndombele, Lobotka, Zielinski – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Rezerve: Gollini, Idasiak – Bereszynski, Olivera, Ostigard – Elmas, Gaetano- Lozano, Raspadori
Antrenor: Luciano Spalletti

AC Milan: Maignan – Calabria, Tomori, Kjaer, Hernandez – Tonali, Krunic – Diaz, Bennacer, Leao – Giroud
Rezerve: Mirante – Ballo-Toure, Florenzi, Gabbia, Kalulu, Thiaw – Pobega, Saelemaekers – De Ketelaere, Messias, Origi, Rebic
Antrenor: Stefano Pioli