S-a terminat Slovenia – România. Cine merge în play-off-ul Billie Jean King Cup și cine a ajuns în turneul final

S-a terminat Slovenia – România. România merge în play-off-ul Billie Jean King Cup, în timp ce Slovenia a ajuns în turneul final.

După meciurile de simplu, scorul era egal, 2-2. Avantajul României obținut în prima zi a întâlnirii cu Slovenia s-a anulat sâmbătă după ce Ana Bogdan a pierdut la capătul unui meci thriller cu Tamarei Zidansek. Iar Jaqueline Cristian a cedat al patrulea meci de simplu în fața Kajei Jucan cu 2-6, 4-6.

România, învinsă după ce a condus cu 2-O

Întreruptă din cauza ploii la scorul de 3-3, partida de dublu s-a reluat chiar în ziua de Paște, de la 12:00.

Monica Niculescu și Irina Bara și-au adjudecat primul set în fața perechii formate din Kaja Juvan și Tamara Zidansek. Dar slovenele au contraatacat în cel de-al doilea.

Și pentru a avea un nivel maxim de dramatism, s-a intrat în decisiv. Fetele noastre au condus cu 3-2 la un moment dat, dar într-un final, n-au pierdut doar game-ul. Ci tot setul, meciul și calificarea.

Din păcate, România va merge la play-off-ul Billie Jean King Cup, în noiembrie. Deși a avut 2-O după prima zi, iar Ana Bogdan a servit de 4 ori pentru set, meci și calificare în partida cu Zidansek.