S-a terminat cursa pentru baraj! Ce echipă se bate cu FCU Craiova pentru locul de Conference League. Meci incendiar între Gică Hagi și Dan Petrescu.

S-au terminat partidele din ultima etapă a play-off-ului! S-a decis și echipa care va participa la barajul pentru UEFA Conference League.

Partida dintre CFR Cluj și Farul Constanța s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea „marinarilor”.

Elevii lui Dan Petrescu au deschis scorul în minutul 15, prin Bîrligea. Totuși, clujenii au fost învinși după dubla lui Munteanu, care a marcat pentru prima dată în minutul 43. De asemenea, atacantul lui Hagi a mai înscris și în minutul 63, după o lovitură de la 11 metri.

În al doilea meci al zilei, dintre CSU Craiova și Sepsi, oltenii aveau nevoie de o victorie și de un rezultat favorabil în Gruia, pentru a se califica la baraj. Totuși, elevii lui Eugen Neagoe nu au reușit să îi învingă pe cei de la Sepsi, iar partida s-a terminat cu scorul de 1-0, în favoarea covăsnenilor. Pentru echipa antrenată de Bergodi a marcat Ștefănescu, în minutul 90+4.

Astfel, chiar dacă a pierdut partida cu Farul, CFR Cluj s-a calificat în finala barajului pentru preliminariile Conference League, acolo unde va juca cu echipa lui Adrian Mititelu, FCU Craiova.

CFR CLUJ – FARUL, ECHIPE DE START:

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, A. Burcă, Kolinger, Peteleu – Fica, Cvek, Boateng, Petrila – Janga, Bîrligea
Rezerve: R. Sava – Camora, Hoban, Bordeianu, Muhar, R. Filip, Krasniqi, Yeboah, Maglica
Antrenor: Dan Petrescu

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, Boli, Baravykas – T. Băluță, Artean, Casap – Ad. Mazilu, L. Munteanu, Sali
Rezerve: Aioani – Nedelcu, Grameni, Doukoure, L. Banu, I. Cercel, Stoian, V. Morar, Mateus Barbosa
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca
Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Vasile Marinescu și Radu Ghinguleac