S-a întors `magicianul` Budescu, dar n-a revenit și magia rezultatelor pentru Petrolul! Continuă criza și în Cupă, `lupii` au pierdut acasă cu Sepsi!

Un singur și două reprize total diferite, asta le-au propus Petrolul și Sepsi spectatorilor de pe ”Ilie Oană”, în cupă. Poate că s-au încălzit mai greu, abia după ce au ieșit a doua oară de la vestiare, dar ce a urmat a fost într-adevăr duel de Liga I. Duel de play-off chiar.

Petrolul a deschis scorul în minutul 48, prin Grozav, cu un șut din interiorul careului. Minunea a durat însă nici cât o repriză de box. Când nici măcar n-apucaseră Nae Constantin și ai lui să se bucure, Rondon a egalat pentru Sepsi. Iar peste alte zece minure Ninaj l-a depășit ca pe Huja și l-a executat pentru 2-1 pe Leitner.

Petrolul și-a pompat adrenalină din minutul 71, când pe gazon a pătruns ”Fiul risipitor”. Budescu, magicianul, a intrat la după o pauză de 6 luni. Și a încercat de toate. Era chiar să marcheze.

Însă Sepsi a mușcat letal prin fotbalistul pe care Gigi Becali s-a căznit să-l repatrieze degeaba din Africa de Sud. Safranko a stabilit scorul final în minutul 89.

Petrolul: Leitner – Borța, Meijers, Huja, Țicu – Cebotaru, Dumitriu – Bratu, Cioiu, Grozav – Măzărache
Antrenor: Nicolae Constantin

Sepsi OSK: Began – Bălașa, Ninaj, Mark Tamas, Ispas – Bărbuț, Rodriguez, Achahbar, I. Gheorghe – Golofca, Rondon
Antrenor: Cristiano Bergodi