S-a aflat adevărul. Cum a fost învins David Popovici în proba de 200 metri liber. Campionul mondial a spus totul

Campionul mondial de la 200 metri liber a povestit cum l-a învins pe David Popovici. Matthew Richards a produs una dintre cele mai mari surprize de la Campionatele Mondiale de înot din Japonia.

Britanicul a cucerit medalia de aur la 200 metri liber, probă în care David Popovici nu a prins podiumul. Richards a povestit cum l-a învins pe român.

Cum l-a învins Matthew Richards pe David Popovici

Matthew Richards a câștigat primul său titlu la CM din Japonia. Britanicul în vârstă de 20 de ani a vorbit despre cum s-a simțit în cursa în care David Popovici a ratat podiumul. Tânărul înotător spune că ceea ce s-a întâmplat cu campionul nostru este doar un accident.

„Faptul că am fost pe culoarul al doilea m-a ajutat pentru că pe ultimii 50 de metri îi puteam vedea pe adversarii mei. Am fost încrezător înainte de finală, știam că pot face un rezultat bun. Aș minți dacă aș spune că mai credeam că pot câștiga aurul atunci când după 150 de metri am văzut unde era David. Era la distanță de aproape o lungime de corp și mi-am zis că trebuie să caut resurse în adâncul meu pentru a recupera în fața campionului mondial. Ca să fiu cinstit până la capăt, atunci când am atins peretele nu am știu pe ce loc am terminat. A trebuit să-mi dau ochelarii jos să fiu sigur că e numărul 1 și nu 7″, a povestit Richards în cadrul unui podcast realizat de swimswam.

„Mai am multe de învățat”

David Popovici a condus cursa, dar în final a terminat pe locul al patrulea.

„Am discutat cu antrenorul meu și am căzut de acord că modul în care pot să câștig este să fiu cumpătat în primii 100 de metri. Apoi pe a treia lungime să intru undeva în poziția de medalie. Iar în ultimii 50 de metri să trec de toți din punct de vedere tehnic. Tactic și al resurselor. Îmi place să experimentez diverse tactici în această cursă. Dar e un proces lung și în care mai am multe de învățat”, a spus britanicul.

Richards a câștigat două medalii de aur în Japonia, una la 200 m liber și una cu ștafeta de 4×200 m liber. Dar și un bronz la ștafeta mixtă de 4×100 m liber.