României a ratat calificarea în grupele principale ale CE de handbal feminin Under-17

României a ratat calificarea în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin Under-17 de la Podgorica (Muntenegru), duminică, după ce a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 29-27 (10-15).

Tricolorele, care aveau nevoie de victorie pentru a ajunge în grupele principale, au făcut o primă repriză foarte bună şi avea 15-10 la pauză.

România a făcut o repriză secundă mult mai slabă şi a pierdut fără drept de apel.

Pentru România au înscris Teodora Lavinia Damian 7 goluri, Anamaria Şerban 5, Ana Maria Gavrilă 5, Gabriela Maria Tulea 3, Alexia Maria Niţă 2, Evelyn Vivienn Marton 2, Maria Ionica Soroceanu 2, Enryka Valentina Bodijar 1, potrivit agerpres.ro.

Golurile învingătoarelor au fost reuşite de Virag Fazekas 8, Renata Keceli-Meszaros 8, Dalma Varga 3, Veronika Borbala Balogh 3, Laura Himer 2, Dorina Bristyan 2, Dorka Granat 2, Anna Rebeka Szeibert 1.

Tricolorele au terminat grupa pe locul al treilea, după Franţa şi Ungaria, dar înaintea Macedoniei de Nord, după ce au obţinut o singură victorie, 40-27 cu Macedonia de Nord, pierzând cu Franţa (23-27) şi Ungaria (27-29).

România, care la Europeanul U17 din 2021 a încheiat pe locul 7, va juca pentru locurile 9-16.