România nu a avut nicio șansă. Germania, victorie categorică în finala Campionatului European de tenis de masă

România a pierdut în fața Germaniei în finala Campionatului European la tenis de masă. Nemțoaicele au câștigat cu 3-0. Tricolorele au câștigat medalia de argint și trebuie să mai aștepte pentru calificarea la Jocurile Olimpice.

Din echipa noastră au făcut parte Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Adina Diaconu, Andreea Dragoman şi Elena Zaharia.

Meciul 1  – ELIZA SAMARA – SAMAR-XIAONA SHAN 6-11, 8-11, 8-11

Meciul 2 – BERNADETTE SZOCS – YING HAN 16-14, 8-11, 8-10, 12-10

Meciul 3 – ANDREEA DRAGOMAN – NINA MITTELHAM 2-3 (11-5, 9-11, 11-8, 6-11, 10-12)

România spera ca astăzi să-și ia revanșa după finala pierdută în 2021 la Cluj.

Pentru a se califica în finală, româncele au învins Franţa, cu scorul de 3-1. De cealaltă parte, Germania s-a calificat în finală după ce a câştigat partida cu Portugalia cu scorul de 3-0.