România a luat 27 de medalii la Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17

România a câștigat 27 de medalii, 9 de aur, 5 de argint şi 13 de bronz, la Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Raszyn (Polonia).

Miercuri, Mihaela Buşe (CS Chimia Râmnicu Vâlcea) a obţinut două medalii de bronz la cat. 81 kg, la secţiunea U17, la stilul aruncat (80 kg) şi la total (140 kg). La smuls, Mihaela Buşe s-a clasat pe locul 4, cu 60 kg.

Din cauza unei accidentări, halterofila a intrat în concurs doar la primele încercări la cele două stiluri, potrivit Federaţia Română de Haltere.

La Under-15, Ana Mihai (CS Olimpia Bucureşti) a înregistrat trei clasări pe locul patru la cat. +81 kg, la smuls (57 kg), aruncat (72 kg) şi total (129 kg).

România a participat cu 18 sportivi la competiţie, la Under-15: Narcis Papolti (cat. 49 kg), Lucian Cambei (cat. 49 kg), Ramon Ilie (cat. 55 kg), Gabriela Chifiriuc (cat. 40 kg), Alexia Şipoş (cat. 49 kg), Ionela Butacu (cat. 59 kg), Ionela Bosînceanu (cat. 71 kg) şi Ana Mihai (cat. +81 kg).

Under-17: Cosmin Isofache (cat. 55 kg), Iulian Diaconu (cat. 61 kg), Tiberiu Donose (cat. 67 kg), Mihăiţă Tănăsoiu (cat. 73 kg), Nicu Vîlcu (cat. 96 kg), Ioana Miron (cat. 45 kg), Maria Ghihanis (cat. 55 kg), Estefania Dobre (cat. 59 kg), Petronela Budăi (cat. 76 kg) şi Mihaela Buşe (cat. 81 kg).