România a dat marea lovitură! Medalii pe bandă rulantă la tenis de masă. Jucătorii U19 au speriat Serbia

România a dat marea lovitură! Tricolorii au obţinut medalii pe bandă rulantă la tenis de masă. Jucătorii U19 au speriat Serbia.

În ultima zi a europenelor U19 de la Belgrad jucătorii români de tenis de masă au mai câștigat 3 medalii de aur, ajung la un total de 10 trofee cucerite.

În clasamentul pe medalii, România a terminat pe primul loc, cu un bilanț impresionant: 6 medalii de aur, 1 de argint, 3 de bronz.

Eduard Ionescu a fost MVP-ul competiției, cu 3 trofee de aur cucerite la U19 (simplu, dublu băieți, alături de Darius Movileanu, si cu echipa) iar Iulian Chiriță a obținut 2 trofee continentale (la dublu mixt cu o jucătoare din Germania și cu echipa României).

„Nu mă gândeam că voi câștiga trei medalii de aur, mi se pare incredibil, să-mi cânte imnul de atâtea ori este cel mai frumos sentiment”, a spus Eduard Ionescu, multiplu campion european la tenis de masă.

România a dat marea lovitură! Medalii pe bandă rulantă la tenis de masă

Șeful Federației Române de Tenis de Masă a avut numai cuvinte de laudă la adresa sportivilor săi, care au dus țara noastră pe primul loc în clasamentul pe națiuni. „Sunt fericiti și mândru! Cred că oamenii din Belgrad au învățat imnul României la cât de des s-a auzit în sală”, a spus şi Cristi Romanescu, președinte FRTM.

Bianca Mei Roșu a devenit dublă campioană europeană la U15, cu echipa României, dar și la dublu feminin. „Știu că poate sună ciudat pentru unii, dar nu sunt pe deplin mulțumită după aceste 2 medalii de aur. Puteam face mai mult la simplu”, a spus Bianca Mei Roșu, dublă campioană europeană la tenis de masă.