Rezultat fabulos pentru naționala de polo a României la CE. S-a încheiat meciul cu Slovacia. Tricolorii au dat lovitura

Rezultat fabulos pentru naționala de polo a României. Tricolorii au învins, la Dubrovnik, reprezentativa Slovaciei, scor 8-7, în al treilea doilea meci din grupa D a Campionatului European.

Tricolorii vor juca cu Georgia, în play-off, pentru un loc în sferturile CE.

Rezultat fabulos pentru naționala de polo a României la CE

Naţionala masculină de polo a României s-a impus și în al treilea meci al grupei de la Campionatul European, scor 8-7 în fața Slovaciei. Scorul pe reprize a fost 1-1, 3-3, 2-3, 2-0, după un meci în care principalul marcator tricolor a fost Fulea, cu 4 goluri.

În grupa D, tricolorii au obţinut rezultatele: 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia.

Astfel, au încheiat pe primul loc, cu 9 puncte, şi vor juca în play-off, joi, cu Georgia, pentru calificarea în sferturile de finală. Adversara din această fază ar urma să fie Spania, în 12 ianuarie.

Urmează semifinalele, în 14 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 16 ianuarie, notează news.ro.

Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.